W domu czy na dworze?

Akita japońska - pies rodzinny

Akita w domu i na dworze

Akita – pies rodzinny


Pies domowy jak sama nazwa wskazuje, to zwierzę udomowione przez człowieka i bytujące z nim w bliskiej zależności. Pośród psich ras jest wiele przeznaczonych do pracy z człowiekiem, a nie tylko do wylegiwania się przed kominkiem. Akity jako towarzysze japońskich myśliwych wybitnie przystosowane były do polowań i pilnowania ludzkich domostw. Akita należąca do szpiców ma odpowiedniej grubości sierść z obfitym podszerstkiem, który chroni przed chłodem w zimie i upałem w lecie. Niestraszny mu wiatr, mróz, śnieg, nawet deszcz, bo obfite futro nie tak łatwo przemoczyć. Jedyne, co akicie straszne... to brak relacji z człowiekiem.

Dlatego szykując się na przyjęcie nowego domownika musimy mieć na uwadze nie tylko jego potrzeby odpowiedniego schronienia i miejsca odpoczynku, ale także potrzebę nawet ważniejszą – przynależności do domu i swoich opiekunów. Ten komfort nazwijmy to psychiczny, jest dla akity najważniejszy, akita może mieszkać wszędzie: w mieszkaniu, domku, w kojcu z budą, ale zawsze musi mieć kontakt z człowiekiem tak często jak to jest tylko możliwe.

Akita - Pies Rodzinny

W domu i na dworze


My mieszkamy w domku, a nasze akity mieszkają z nami. Nie śpią w łóżkach, nie leżą na kanapach – to nasza zasada, ale pozwalamy im samym wybierać gdzie chcą przebywać (w granicach rozsądku oczywiście). Nasze akity uwielbiają i dom i ogród, ale zawsze są gdzieś w pobliżu nas. Tejin upodobał sobie budy z przodu posesji, lubi sobie tam siedzieć, albo leżeć obok i obserwować okolicę. Ale często dobija się do drzwi, a ponieważ potrafi naciskać klamki, czasem po prostu wchodzi bez pozwolenia, podczas gdy my się zastanawiamy co tak nagle powiało chłodem z dworu. Tejin też spędza noce na zewnątrz, ponieważ jak jest w nocy w domu, chodzi i piszczy chcąc wyjść. Taira i Waki śpią na podłodze w naszej sypialni, ale nic się nie stanie kiedy wieczorem zostaną na zewnątrz domu. Po prostu spędzą noc na kanapie na tarasie (tam mogą czasem wchodzić, żeby nie leżeć na ziemi). W letnie noce wcale nie chcą wracać do dusznego domu, śpią na tarasie, trawie, a bywało, że psy szły spać do piwnicy, bo tam im było chłodno.

  • Szczeniaki Akity Hodowla Akit Akita w Domu Czy Na Dworze
  • Szczeniaki Akity Hodowla Akit Akita w Domu Czy Na Dworze
  • Szczeniaki Akity Hodowla Akit Akita w Domu Czy Na Dworze

Buda dla akity


Jeśli mieszkamy w bloku, nie mamy wyboru – psa trzeba trzymać w mieszkaniu. Co jednak postanowić, kiedy mamy osobny dom z ogrodem? Trzymać psa cały czas na dworze czy też pozwalać mu wchodzić do środka? Trzeba pamiętać, że akity to psy bardzo rodzinne i nie są szczęśliwe, jeśli trzymane są oddzielnie od rodziny. Akita nawet mieszkając na zewnątrz musi być częścią stada. Kiedy zostaje bez codziennego kontaktu z człowiekiem pies uwstecznia się w socjalizacji, wycofuje, nabiera dziwacznych zachowań (nadpobudliwość, lękliwość, agresja).

Jeśli zdecydujesz, że pies jednak będzie mieszkał w budzie, pamiętaj, żeby zapewnić mu bezpieczne i ciepłe schronienie. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej budy, chroniącej nie tylko przed zimnem, ale i upałem, jej odpowiednie usytuowanie oraz wyposażenie. Buda dla psa musi być szczelna, nieprzepuszczająca deszczu, śniegu i wiatru, koniecznie ocieplona. Należy także pamiętać o odpowiednich rozmiarach schronienia – konstrukcja musi być na tyle wysoka, by pies mógł w niej swobodnie stanąć, ale na tyle mała, aby nie było mu w niej zimno (pies ogrzewa powietrze własnym ciałem).

Wybierając budę, warto zdecydować się na taką ze zdejmowanym dachem – można wtedy łatwo ją posprzątać i w razie konieczności, naprawić. Każda buda powinna być także zaopatrzona w przedsionek, który, tak jak wiatrołapy w naszych domach, będzie chronić czworonoga przed podmuchami wiatru i chłodem. Dno budy należy wyścielić słomą, która nie pochłania wilgoci, lub specjalnymi materacami przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz.

Bezpieczny ogród


Akita mieszkająca w domu z ogrodem zapewne często będzie korzystać ze sposobności bycia na zewnątrz. Przestrzeń, trawa, słońce i chłodny cień - wszystko to będzie docenione przez naszego pupila. Zwłaszcza szczeniaki z zapałem oddają się węszeniu, buszowaniu w krzakach i próbowaniu wszystkiego ząbkami.

Na małą akitę czyha niestety wiele niebezpieczeństw, opiekun powinien stale czuwać nad przebiegiem wesołej zabawy w ogrodzie. Trzeba bezwzględnie zabezpieczyć teren posesji i co jakiś czas sprawdzać czy nasz podopieczny nie planuje ucieczki jakąś zapomnianą dziurą w płocie czy podkopem (akity nie uciekają, ale z pewnością wykorzystają każdą możliwość poszerzenia swojego zasięgu). Również wiele pięknych roślin ogrodowych jest trujących dla psów i kotów - zjedzenie trującej rośliny może skończyć się tragicznie dla Twojego pupila! Lista szkodliwych dla zwierząt domowych roślin jest bardzo długa, ale tylko niektóre gatunki są silnie toksyczne, a spożycie ich może skutkować śmiercią zwierzęcia. Należą do nich: cis, ligustr, wawrzynek, złotokap, konwalia, napastrinca, ostróżka, rącznik, tojad i wiciokrzew - zadbaj o to, żeby twoja akita nie miała okazji się z nimi bliżej zapoznać. Cały artykuł o trujących roślinach TUTAJ

Spacery i wybiegi


Niezależnie od tego czy pies mieszka w domu czy w budzie, dla obopólnego dobra i zdrowia psa i człowieka, ważne są regularne spacery. Psowate to zwierzęta z natury „szwendające się” i na wolności w sposób naturalny pokonują codziennie wiele kilometrów. Połączone jest to z eksplorowaniem nowych terenów i węszeniem. To tylko jedna z potrzeb psa, ale za to bardzo ważna, czasem ważniejsza od zdobywania pożywienia. Spacer połączony ze swobodnym węszeniem to dla akity ogromna przyjemność.

Wystarczy tylko troszkę więcej wysiłku aby zabrać psa na wybieg czy interesujący spacer do lasu. Oczywiście prowadzimy akitę na smyczy lub długiej lince, która zapewni mu maksymalną swobodę pod kontrolą opiekuna. Długie spacery oprócz aspektu zdrowotnego pełnią jeszcze inną ważną funkcję - wspólne odkrywanie nowych terenów buduje wieź między człowiekiem a psem. Czas spacerów z akitą możecie również wykorzystać na wspólną zabawę i ćwiczenie komend. Jeśli wychodzisz na krótki spacer po okolicy staraj się co jakiś czas zmieniać trasę spaceru. Pamiętaj o wodzie w upalny dzień, pamiętaj też, żeby nie forsować akity nadmiernym ruchem przed ukończeniem 1,5 roku (w trosce o stawy). Dla bezpieczeństwa zawsze przypinaj do obroży/szelek identyfikator i jakiś element odblaskowy. Latem zabezpiecz psa (i siebie) sprayem przeciwkleszczowym.

Fajnie jest jeśli razem z akitą macie zaprzyjaźnione psy, z którymi można pójść na wspólny spacer. Wspólne zabawy, obwąchiwanie krzaków i kopanie dziur z pokojowo usposobionym psim kumplem jest równie przyjemne jak bliski kontakt z opiekunem. Warunkiem jest wszakże, żeby były to kontakty pozbawione agresji. Nie każdy pies polubi naszego akitę, a nasza akita polubi nie każdego psa, ale warto socjalizować akity od małego. Wprawdzie wraz z wiekiem przychodzi okres dojrzewania i różne próby sił z użyciem zębów, ale akita przyzwyczajona do obecności innych psów nauczy się powściągać emocje. Jeśli nie będzie w stanie się opanować nawet wtedy nie powinno się rezygnować, lecz zastosować kaganiec, który może pomóc naszemu zadymiarzowi. Ale uwaga: Każdy pies jest inny i nic na siłę. Jeśli masz akitę, który mimo wszystko nie dogaduje się ze znajomymi psami, nie warto zmuszać go do takich kontaktów, ponieważ może to powodować stres i różne zachowania kompulsywne.

Dom Dla Akity
  • AKITA SZCZECIN POLECAMY PSY Z NASZEJ HODOWLI


    Decyzja o posiadaniu psa rasy akita musi być dobrze przemyślana, gdyż są to psy specyficzne. Przede wszystkim chcą dominować i trzeba się natrudzić, aby je odpowiednio ułożyć i wychować. Konieczna jest tutaj stanowczość, ale jednocześnie łagodne podejście, gdyż jakakolwiek agresja może odnieść odwrotny skutek. Akity mają dwa oblicza, inaczej zachowują się wśród domowników, a inaczej wśród obcych. Ważne jest oswajanie psa już od szczenięcia do obecności osób i innych zwierząt, co pozwoli ją dobrze zsocjalizować. Akita Szczecin z rodowodem - zainteresowanych  zapraszamy do naszej hodowli.

    Psy rasy akita nie wymagają jakiejś specjalnej pielęgnacji, są wytrzymałe i mocne. Konieczne jest jedynie systematyczne szczotkowanie, gdyż gęsta sierść może ulec skołtunieniu. Dwa razy do roku linieją i w tym okresie konieczne jest częstsze wyczesywanie, mogą być wtedy bardziej nerwowe i nieswoje. Akita Szczecin z naszej hodowli to pies, który z pewnością sprawi wiele radości swoim właścicielom. Dokładamy starań, aby w pierwszym okresie życia, zanim trafi do innej rodziny, otoczyć je stosowną opieką. Zainteresowanym chętnie opiewamy o sposobach pielęgnacji i zwyczajach akit.

  • AKITA INU SZCZECIN - PSY RODZINNE O UJMUJĄCYM CHARAKTERZE


    Każda rasa ma jakieś cechy charakterystyczne, które występują u większości osobników. Warto się zapoznać, z tym czego spodziewać się po danym psie i nad czym trzeba w przyszłości popracować. Akita japońska to psy dumne i uparte, dlatego trzeba wykazać się konsekwencją w działaniu,  zachowując przy tym dużą dozę łagodności. Akita wybiera sobie jednego pana i okazuje mu niesamowitą wierność i lojalność. Szczeniaki akita inu Szczecin z naszej hodowli są otoczone odpowiednią opieką, do rąk nowych właścicieli trafiają więc psy zadbane i zdrowe. Chętnie służymy radą jak zająć się akitą.

    Pies rasy akita to pies rodzinny i potrzebuje stałego kontaktu ze swoim właścicielem. Nie jest wybredny co do jedzenia i zazwyczaj nie ma z tym większego problemu. Akity są bardzo inteligentne i lubią dominować, więc jakiekolwiek ustępstwa są natychmiast przez nie wykorzystywane do osiągnięcia własnych celów. Dlatego tak bardzo kładzie się nacisk na konsekwencje opiekunów. Akita inu Szczecin z Dworskiej Ostoi będzie wiernym towarzyszem i obrońcą swojej rodziny. Jeśli poszukujesz psa z charakterem, to akita japońska do takich właśnie należy.  Zapraszamy do kontaktu!

  • HODOWLA AKIT SZCZECIN - DWORSKA OSTOJA ZAPRASZA!


    Hodowla Dworska Ostoja zajmuje się hodowlą akit japońskich. Dokładamy starań, aby wszystkie psy czuły się u nas dobrze, były zadbane i pod stałą kontrolą weterynarza. Oferowane przez nas akity posiadają rodowód potwierdzony przez ZKwP i FCI. Jeśli poszukujesz psa wiernego i oddanego, to warto zainteresować się akitą inu - hodowla akit w Szczecinie zaprasza! Trzeba jednak wiedzieć, że psy tej rasy są dumne i uparte, dlatego decydując się na akitę, wiedz że będziesz musiał poświęcić sporo czasu na treningi. Uczulamy, że w stosunku do tych psów trzeba zachowywać się stanowczo, ale łagodnie.

    Jako hodowcy poznaliśmy zwyczaje akit japońskich, dlatego chętnie służymy radą dotyczącą wychowywania psów tej rasy. Warto dobrze się przygotować przed kupnem szczeniaka. Ze swojej strony przykładamy dużą wagę do właściwego żywienia szczeniaków, odpowiednich warunków i poświęcamy im wiele uwagi. Pieski, jakie trafiają do rąk nowych właścicieli, są odchowane i zaszczepione. Nasza Hodowla akit w Szczecinie sprzedaje szczeniaki z rodowodem, można więc sprawdzić ich pochodzenie. Jeśli nosisz się z zamiarem kupna akity skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania.

Hodowla Akita Inu

Dworska Ostoja FCI

ul. Dworska 18
71 - 026 Szczecin
+ 48 792 765 155
+ 48 792 765 222

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Info o szczeniakach i newsletter hodowli


Kontakt Do Naszej Hodowli

Copyright © 2018 www.dworskaostoja.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.