Szkolenie akity

Relacja i Konsekwencja kluczem do sukcesu

Szkolenie akity

Akita da się szkolić (?)


Moja akita jest bardzo posłuszna, wykonuje wszystkie polecenia. Wołam np.: „idziesz tu czy nie!” a ona idzie... albo nie. Taki żart, ale prawdziwy jeśli chodzi o akity. Żart żartem, tymczasem temat jest poważny, a pytań (i wątpliwości) jest cała masa: Czy akita w ogóle da się szkolić? Czy to nie strata czasu? Jakie szkolenie wybrać?
Spróbujemy choć pokrótce na nie odpowiedzieć.

Na początku uwaga: jeśli chcesz mieć psa absolutnie posłusznego, w każdej sytuacji odwoływalnego, albo marzysz o psich sportach czy agility, to lepiej wybierz jakiegoś owczarka. Oczywiście istnieją akity, które zaliczyły egzamin PT (jak np. mamusia naszej Tairy), zdarzają się akity pracujące jako dogoterapeuci, akity, które uwielbiają biegi terenowe rangi HDR albo pracę węchową. Ale większości akitek posłuszeństwo wychodzi w przypadku komendy „jedz” albo „biegaj”, praca węchowa zawsze ma miejsce kiedy przyniesiesz reklamówki z zakupami, a biegi terenowe zaliczają kiedy przypadkiem zerwą się ze smyczy za sarną. A najlepiej to im wychodzi spanie, lecz w tej dziedzinie nie ma zawodów sportowych. Ale wracając do szkolenia akity. Tak, owszem, akita DA SIĘ SZKOLIĆ!

Szkolenie Akity

Nauka to przyjemność


Jeśli pod pojęciem szkolenie nie masz na myśli tresury i potraktujesz szkolenie posłuszeństwa jak dobrą zabawę, to zapewniamy Cię, że nie będzie to czas stracony. Akity są bardzo inteligentne i przez to nie da się u nich wykształcić odruchów bezwarunkowego posłuszeństwa. Akita zdaje się wszystko analizować zanim coś zrobi na komendę, szybko nudzi się nauką, bo nie widzi celowości powtarzać wciąż tych samych rzeczy w nieskończoność.

Nauka każdej nowej komendy, przeplatana z zabawą pozwala rozwijać neurony Twojego psa i buduje więź z przewodnikiem. Już małe szczenię można i trzeba uczyć wykonywania podstawowych komend. Jest to ważne z dwóch powodów: 1/ po pierwsze, nieraz się przyda możliwość posadzenia lub położenia psa za pomocą samego hasła, 2/ a po drugie, za każdym razem, gdy pies wykonuje nasz polecenia, umacniamy naszą pozycję lidera w stadzie. Podobną funkcję ma zabawa z opiekunem. Warto też pamiętać, że zabawa podobnie jak i nauka jest elementem kształtującym psa. Pies nauczony zabawy i myślenia będzie dłużej cieszyć się wigorem i dobrym samopoczuciem.

  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Szkolenie akity
  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Szkolenie akity
  • Szczeniaki Akity Hodowla akit Szkolenie akity

Szkolenia posłuszeństwa dla akity


Akity ogólnie nie są psami bardzo aktywnymi, ale nie są też leniuchami, uwielbiają spacery, węszenie, bieganie, nie przeszkadza im deszczowa pogoda, czy chłód. Szkolenie posłuszeństwa to forma urozmaicenia codzienności. Podczas kursu posłuszeństwa z psem uczysz się w jaki sposób pracować ze swoim czworonogiem, ale każda z umiejętności powinna być utrwalana w rożnych sytuacjach i kontekstach. To jest rodzaj „pracy domowej”, który może być świetnym urozmaiceniem spacerów.

Dla szczeniaka 3-6 miesięcy polecamy psie przedszkole. Po ukończeniu tego szkolenia można zapisać akitę na podstawowe posłuszeństwo I-go stopnia i potem II-go stopnia. Zapytaj w wybranej psiej szkółce co obejmuje program każdego ze szkoleń. Warto też uczestniczyć w jednodniowych warsztatach np. smyczowych, węszenia czy aportu (czasem się udaje, że akita to polubi). Z pieskiem wystawowym możesz iść na warszataty handlingowe, które nie mają ograniczenia co do wieku.

Przy okazji różnych szkoleń czasem wychodzi jakie błędy popełniamy z naszą akitką. To na szkoleniach właśnie nauczyliśmy się, że jak bardzo zależy nam, żeby akit przyszedł do nas tu i teraz, zamiast stanowczego wrzasku trzeba użyć wesołego, miłego przywołania z taką radością, jakbyśmy naszego pupila zobaczyli pierwszy raz po półrocznej rozłące. Zawsze wydaje się to przesadne lub nienaturalne, ale jest bardzo atrakcyjne dla psa i co najważniejsze skuteczne. I jeszcze jedna uwaga: nawet nie myśl o tym, żeby oddać psa do szkoły, a Ty w tym czasie pojedziesz na zakupy – to szkoła najpierw dla Ciebie, a dopiero w drugiej kolejności dla Twojej akity. Jeszcze fajniej jest zaangażować w szkolenie innych domowników, nawet nastoletnie dzieci – możecie na zmianę uczestniczyć w treningach. To zagwarantuje więź Waszego psa z Wami i będzie dla niego ciekawym urozmaiceniem.

Akita – pies obronny?


NIE, ŻADNYCH TRENINGÓW OBRONNYCH. Nawet jeśli wydaje Ci się, że twoja akita to taki ciapkowaty misio kochający wszystkich ludzi, to musisz wiedzieć, że czujność, obronę i odpowiednią ocenę sytuacji akity mają we krwi. Nie trzeba ich tego uczyć i nie powinno się rozbudzać agresji przeciwko ludziom. Akita sam podejmuje decyzję czy wobec zagrożenia konieczne jest instynktowne działanie z jego strony. Jeśli tak, intruz naraz stanie oko w oko z groźnym pyskiem pełnym ostrych zębów, które mogą być bez wahania użyte w słusznej sprawie. A ponieważ w skrajnych przypadkach może się okazać, że pies stanie się całkowicie nieodwoływalny, dlatego szkolenie akity w kierunku obrony jest skrajnie nieodpowiedzialne i może być źródłem prawdziwego nieszczęścia.

Nauka Posłuszeństwa
  • SZCZENIAKI AKITY


    Dobrze prowadzony pies rasy Akita Inu, zadbany i właściwie odżywiony żyje około 12 lat. Mówiąc „właściwie odżywiony” mamy na myśli sytuację jak w Dworskiej Ostoi w Szczecinie, gdzie karminy nasze szczenięta pokarmami opartymi przede wszystkim na mięsie surowym, w tym rybami. Akita jest rasą japońską, której podstawą pożywienia w środowisku macierzystym są ryby, morskie rośliny i ryż. Działanie zgodnie z naturalnym uwarunkowaniem, daje nam wpływ na inne wrodzone cechy.

    Czując się odpowiedzialni za szczeniaczki z naszej Hodowli, wybierając gotowe jedzenie unikamy – i zalecamy unikania – konserwantu o nazwie ethoxyquina, który znajduje się w niektórych psich karmach, a nader często prowadzi do nowotworów. W przypadku suchej karmy, warto ją wcześniej namoczyć z racji możliwości wystąpienia skrętu żołądka. Jeśli chodzi o otyłość, w przypadku Akity jest ona szczególnie niebezpieczna, ponieważ prowadzi do problemów ze stawami co może wymagać leczenia chirurgicznego.

  • HODOWLA AKIT W SZCZECINIE


    We wstępnej socjalizacji szczeniąt zwracamy uwagę, że lubią przenosić w pyskach różne rzeczy. W klasie „obiektów do przenoszenia” może się znaleźć przegub ręki właściciela. Oznacza to, że w nowym domu pies może chwytać pana, aby zaprowadzić go do lodówki, szafki z sucharami, czy zaprosić na spacerek. Trzeba pamiętać, że nie jest to symptom agresji, ale przywiązania. Jeśli chwyty staną się męczące, psu należy powierzyć jakieś zadanie, np. pozwolić sobie coś przynieść. Akity lubią takie działania.

    Powszechnie wiadomo, że Akity są na ogół bardzo towarzyskimi stworzeniami, jest więc pewną regułą, że nie lubią przebywać z dala od rodziny zamieszkującej ich nowy dom. Co więcej, trzymane w charakterze psów podwórzowych zawsze nabywają dziwacznych zachowań i zaczynają się uwsteczniać w socjalizacji. Z kolei w przypadku znudzenia mogą się pojawić zachowania destrukcyjne. Jeżeli więc nie planuje się trzymać Akity w domu, czy pozwolić na przebywanie w towarzystwie rodziny to nie należy go kupować.

  • SZCZENIAKI AKITY JAPOŃSKIEJ


    Bardzo silna potrzeba dominacji i wrodzona nieufność powodują, że Akita Inu jest psem, który na ogół nie nadaje się do wspólnego życia z innymi osobnikami tej samej płci. W większości sytuacji dochodziłoby po prostu do nieustających awantur np. na tle obrony terytorium przez intruzami. Wykorzystuje się jednak tę właściwość w szkoleniu Akity, ucząc go by w sytuacji zagrożenia stawał w obronie właściciela. Jako niezwykle pojętny Akita bardzo szybko przyswaja takie modyfikacje wrodzonych odruchów.

    Oprócz tego, że posiadanie psa rasy Akita Inu jest prawdziwą i niekończącą się przygodą, obcowanie z nim dostarcza radości, a często również zdziwienia. W chwili w której po wielu dniach nauki i uporu, konsekwentnie szkolony pies przychodzi w końcu na zawołanie - albo siada na komendę - jego właściciel zdaje sobie nagle sprawę, że zwierzę w wyjątkowy sposób nauczyło go cierpliwości. Akita to wyzwanie, ale dzięki trwałej, pozytywnej więzi z psem, zaś zyskuje się w nim nieprzeciętnego przyjaciela.

Hodowla Akita Inu

Dworska Ostoja FCI

ul. Dworska 18
71 - 026 Szczecin
+ 48 792 765 155
+ 48 792 765 222

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Info o szczeniakach i newsletter hodowli


Kontakt Do Naszej Hodowli

Copyright © 2018 www.dworskaostoja.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.